Piękny ogród jest marzeniem każdego posiadacza przestrzeni wokół domu. Zieleń przede wszystkim uspokaja i nadaje otoczeniu eleganckiego charakteru.
Czasem brak funduszy i napięty grafik ogranicza spełnienie naszych marzeń o idealnym ogrodzie. Chcesz się dowiedzieć, jak niskim nakładem pracy utrzymać ogród w dobrym stanie? Przeczytaj artykuł!
Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie. Jaką funkcję ma pełnić ogród? Czy ma być to miejsce przeznaczone na zabawy Twoich pociech, ogród z warzywami czy kwiecisty teren? Niestety nie możesz zrealizować tych wszystkich zadań w jednym miejscu.
Tworzenie kwietnego ogrodu czy sadu jest niezwykle czasochłonną czynnością. Uzbrój się w cierpliwość i dokładnie przemyśl plan aranżacji. Pierwszy sezon niestety nie będzie płodny dla Twoich roślin.
Jeśli nie jesteś zapalonym ogrodnikiem, a marzysz tylko o pięknym widoku z okna Twojego domu, możesz w tej kwestii zaufać projektantowi. Zawodowy architekt krajobrazu z pewnością zadba o najmniejszy kąt na Twoim podwórku. Natomiast jeśli ogrodnictwo stało się Twoim hobby, możesz wykonać wszystko sam bez dodatkowej pomocy. Pamiętaj, że jeśli napotkasz trudności, zawsze możesz poprosić o wsparcie sąsiada.
Zanim zdecydujesz się na kupno drogich roślin, poszukaj informacji na temat klimatu, w jakim mogą rosnąć. Jeden kraj może być podzielony nawet na wiele stref klimatycznych. W sklepach ogrodniczych z pewnością znajdziesz kompetentne osoby, które udzielą Ci informacji na temat warunków, jakich potrzebują rośliny.
Klimat, rzeźba terenu, woda i gleba decydują o tym, czy dany gatunek ma możliwość wzrostu i rozwoju. To właśnie klimat ma wpływ na to, że Polska nie jest usłana plantacjami pomarańczy czy bananów.
Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby przed uprawą roślin. Zależy nam na tym, żeby rośliny były zdrowe, szybko rosły i były odporne na wszelkie choroby. Pamiętaj o systematycznym nawożeniu i analizie gleby pod względem zawartości pH i odżywczych składników.
Profesjonaliści w sklepach ogrodniczych z pewnością będą służyć Ci radą, jak poprawić jej jakość i wzmocnić jej strukturę. Staraj się wystrzegać nawożenia sztucznego, ponieważ wpływa destrukcyjnie na naturalne organizmy mieszkające w glebie. Jest to metoda krótkoterminowa, która nie przyniesie pożądanego efektu.
Przy aranżacji terenu kwiatowego należy bezwzględnie zwrócić uwagę na gatunki, których czas rozkwitu zazębia się. Pozwoli to na dłuższe cieszenie oka i ozdobę domu w ciągu roku. Zestawiaj ze sobą kolory pasujące do siebie, najlepiej te, które są o jeden odcień od siebie na palecie barw. Pamiętaj by zaprojektować ogród tak, by rośliny wzrastające wyżej nie przysłoniły niższych gatunków.
Przy tworzeniu ogrodu czy kwiatowego entourage’u koniecznie zaopatrz się w gatunki wysokiej jakości. W sklepach spożywczych znajdziesz rośliny, które w sezonie najczęściej są na promocji. Jednak tak tanim kosztem nie osiągniesz zjawiskowego efektu. To samo dotyczy narzędzi – te potrzebne do pielęgnacji gleby i roślin powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, by wytrzymać kilka sezonów. Kieruj się zasadą „mniej, znaczy więcej”. Wybierz najpotrzebniejsze artykuły, które będą spełniały wiele funkcji jednocześnie.
Zwróć uwagę, że do utrzymania ogrodu w świetnym stanie nie musisz kupować nowych narzędzi każdego rodzaju. Jeśli Twój sąsiad jest w posiadaniu kosiarki, śmiało poproś go o pomoc! Natomiast kiedy Ty nabędziesz kultywator, zaoferuj narzędzia w zamian.
Zaobserwowałeś ciekawy gatunek roślin u znajomych? Zapytaj o możliwość wzięcia cebulki czy sadzonki. Możliwe, że eksperci do spraw ogrodnictwa kryją się nie tylko w sklepach ogrodniczych, lecz także za Twoim płotem! Narzędzia, w które warto się zaopatrzyć lub z czasem będą Ci potrzebne, to: nożyce do gałęzi, węże ogrodowe i zraszacz, grabie, kosiarka i szpadel do kopania. te rzeczy warto mieć swoje, gdyż będziesz ich często używać.
Zdjecie główne: Veronica Reverse/unsplash.com