Z wiekiem człowiek traci sprawność i kondycję, a czynności, które kiedyś sprawiały mu przyjemność, mogą stać się trudne i uciążliwe. Tak może być z pielęgnacją ukochanego ogrodu, gdy problemy z ruchomością stawów utrudniają schylanie się do grządek. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie ich podwyższenie – dzięki temu nawet osoby starsze mogą cieszyć się uprawą kwiatów i warzyw bez zbędnego nadwyrężania się.
Podwyższone rabaty betonowe czy drewniane nie tylko wyglądają bardzo oryginalnie, ale są też niezwykle praktyczne. Za ich pomocą można urozmaicić nudny płaski teren, wydzielić strefy funkcjonalne czy w naturalny sposób połączyć schody i taras z roślinnością. Doskonale sprawdzą się zarówno w klasycznym ogrodzie, jak i w nowoczesnym, a ich pielęgnacja jest wygodna.
W porównaniu z konwencjonalnymi rabatami, które licują z trawnikiem i ścieżkami, rabaty podwyższone mają kilka dość istotnych cech. Można je łatwo stworzyć nawet na całkowicie wyasfaltowanych placach bez naruszania integralności powłoki. Oprócz praktyczności i wszechstronności takie rozwiązanie ma również inne zalety:
Co więcej, na podniesionych rabatach rośnie obfitszy plon ziół lub warzyw, ponieważ takie struktury nagrzewają się szybciej niż tradycyjne.
Niezawodna, stabilna podstawa to najważniejszy element przy projektowaniu podwyższonego ogrodu. Do jego montażu potrzebne są mocne i trwałe elementy, które nie zawalą się pod ciężarem ziemi (zwłaszcza mokrej), wytrzymują działanie deszczu, mrozu, gradu oraz różnych szkodników. Ważny jest również czynnik estetyczny, ponieważ celem projektu jest udekorowanie ogrodu. Po jakie materiały można sięgnąć?
Deski i drewniane skrzynki wyglądają swojsko i dobrze wpisują się w naturalne otoczenie, jednak mogą szybko ulec zniszczeniu pod wpływem działania warunków atmosferycznych. W każdym sezonie bez wątpienia konieczne będzie ich odświeżanie i impregnacja drewna, co wcale nie gwarantuje dłuższej żywotności rabatki. Drewno zdecydowanie nie są tak wytrzymałe jak cegła czy kamień, które również harmonijnie współgrają z ogrodową roślinnością. W tym wypadku trwałość rabatki zależy od jakości zaprawy użytej do stworzenia obramowania.
Beton to najsolidniejszy i najtrwalszy materiał na ogrodzenie rabaty. Przy tym betonowe warzywniki ogrodowe wyglądają bardzo nowocześnie i elegancko. Choć samodzielne stworzenie podwyższonych grządek z betonu wymaga trochę więcej pracy i umiejętności, to finalnie otrzymujesz projekt, który przetrwa długie lata. Warto jednak dla pewności jakości wykonania postawić na sprawdzonego producenta podwyższonych rabat. Takie rozwiązanie pozwala także na wybór wariantów imitujących drewno lub kamień, dzięki czemu można dopasować je do każdego ogrodu i tarasu.
Dzięki podwyższonym rabatom osoby starsze nie muszą rezygnować z wieloletniej pasji. Uprawa roślin w takich warunkach jest wygodniejsza i przyjemniejsza, a sam ogród zyskuje niezwykły charakter.
Zdjęcie główne: Sandie Clarke/unsplash.com